Нещодавно обласне керівництво визначило одним з пріоритетних завдань — благоустрій населених пунктів нашого краю, оскільки Закарпаття має величезний туристично-рекреаційний потенціал, а отже чистота доріг, узбіччя, берегів водойм є безперечною принадою та окрасою. При цьому слід зауважити, всім відоме правило: чисто не там, де прибирають, а там — де не смітять. Тому у цьому питанні найперше слід звернути увагу на вихованні взаємної відповідальності населення за чистоту краю. Таким чином вважаємо, що саме тут знадобиться давно забута форма взаємодопомоги наших дідів та прадідів — Толока.
Отож, толока — це тимчасова, великолюдна, доброчинна допомога односельцям при виконанні нагальних і трудомістких робіт (будування хати, спорудженні церкви, школи, дороги, збору врожаю тощо). Толока завжди відбувалася в святковому настрої, з піснями, жартами; господар на знак вдячності щедро пригощав усіх учасників (толочан), запрошував музик для співів і танців.
У суботу, 16 квітня за моєю ініціативою було проведено весняну толоку з прибирання берега річки Тересви від пластикових пляшок. При цьому, найперше було покладено завдання — виправити дорожній знак при в'їзді в селище, де вже давним-давно над назвою населеного пункту нашкрябана нецензурщина, але на жаль усім тересвянцям було байдуже, що селище мало таку додаткову назву…
Найперше хочеться висловити подяку всім учасникам толоки, яких було лише 14 чоловік, особливо наймолодшим — Онуфрію Степану, Приймаку Ярославу, Бенчаку Олександру, учням 9–Б, 10–А і Б класів Тересвянської ЗОШ. Адже в суботу напередодні Вербної неділі домашніх справ мільйон, але ті, хто взяли участь в акції пожертвували своїм часом для суспільного блага. Бо як добре влітку ходити по чистому пляжу, а не по горбах з пляшок.
Не може не тішити той факт, що в даній толоці взяла участь підприємницька структура, забезпечивши толоку транспортом (підприємець Сасин Андрій), який розпочав діяльність з утилізації даних пляшок, бо простим спалюванням пластику завдається величезна шкода екології, що не є виходом, а саме утилізація з повторною переробкою є нашим чистим майбутнім.
Результатом толоки стало очищення 700 метрів дамби та збір пластикових пляшок в кількості 46 кубічних метрів, вагою 480 кг. Звичайно, це не показник, але все велике розпочинається з малого.
Отож ми звертаємося до місцевого самоврядування та районної влади, про провесдення широкомасштабної толоки в рамках Тячівського району не тільки напередодні першотравневих свят. Щоби на ділі показати солідарність трудящих не з червоними прапорами катів, а з чистими помислами зробити добру справу. Адже величезним плюсом будь-якої толоки є згуртування та консолідація мешканців, яка в наш час повної апатії за принципом «моя хата скраю, нікому не заважаю», може дійсно згуртувати, об'єднати та примирити. Бо в кінці будь-якої толоки в давні часи проходили широке гуляння, з частуванням різними ласощами дітвори. Тож дану традицію слід відновлювати, бо саме на традиціях стоїть Всесвіт!
Депутат райради, Віталій Бенчак
|