Восени 2010 року в багатьох засобах масової інформації була представлена інформація щодо повного очищення Закарпаття від усіх отрутохімікатів та пестицидів, але на жаль, як завжди ведеться в Україні, правда завжди посередині.
Отож, мені хотілося відкрити очі багатьом тересвянцям та й усім жителям Тячівського району на важливу проблему, яка прямо чи опосередковано стосується кожного.
У понеділок 14 лютого 2011р., мною було зроблено ряд фотографій на території ВАТ «Райагротехсервіс» смт.Тересва, вул. Терешкова, № 10А, де зберігаються 32 тонни отрутохімікатів — хімічні засоби захисту рослин ХЗЗР, які були успадковані від колишнього СРСР, і які завозились з усього Тячівського району.
На даних фотографіях, чітко відображено:
по-перше, дані отрутохімікати зберігаються на відкритому просторі, що спричиняє попадання даних ХЗЗР до складу атмосферних опадів;
по-друге, 4 контейнери є пошкодженими й отрутохімікати випаровуються та висипаються прямим попаданням у водойми та ґрунти;
по-третє, ці отрутохімікати зберігаються лише за 900 метрів від найбільшої річки області — Тиса, яка у свою чергу належить до басейну Атлантичного океану. Враховуючи той факт, що під час липневої повені 2008 року, паводковим водам бракувало 80 см підйому, щоб знести дані отрутохімікати в загальні водойми. Наслідки такої техногенної катастрофи важко спрогнозувати. Адже в разі попадання даних хімікатів у водойми, все живе може загинути. Яскравим прикладом такого трагічного розвитку подій є техногенна катастрофа в Угорщині, що мала місце у жовтні минулого року;
по-четверте, отрутохімікати є на 97 відсотків затарені й готові для транспортування, що не потребує додаткових витрат для утилізації;
по-п'яте, підприємство де знаходяться ці отрутохімікатами розташоване в місцях компактного проживання громадян: так з одного боку знаходиться житловий мікрорайон ДОК, де проживає близько 1 тисячі громадян (1–п'яти поверховий будинок, 10–двоповерхових багатоквартирних будинків, 1–гуртожиток), а з іншого боку підприємство межує з житловими вулицями Б. Хмельницького, Молодіжна, Армійська, Терешкової, де проживає більше 2 тис. громадян у приватних будинках. Відповідно негативний вплив даних ХЗЗР важко недооцінити.
Таким чином, відповідно до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру», «Про об'єкти підвищеної небезпеки», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про пестициди і агрохімікати», я звертаюсь до всіх органів влади з клопотанням щодо термінового вирішення даної проблеми.
При цьому мушу зауважити, що після відповідного звернення мною до міністерства з питань надзвичайних ситуацій та міністерства з захисту навколишнього середовища, було отримано позитивні відповіді про закладання коштів у держбюджеті щодо утилізації отрутохімікатів в розмірі 3,3 млн. грн. на Закарпатську область. Отже, залишилось за допомогою усіх не байдужих людей вирішити дану проблему, не закладаючи її рішення у довгу шафу. Аби потім не шукати винних.
Віталій Бенчак, член МНК, депутат райради
|