1947 рік. Двійко молоденьких дівчат з Київщини після скорочених педагогічних курсів опиняються в одному із сіл Львівщини, аби у місцевій школі сіяти розумне, вічне і добре серед школярів з подачі «батька народів» Сталіна.
Щойно дівчат розселили по хатинах сільських газд, як їх попередили, щоби не лякалися, коли вночі до них прийдуть гості.
Наступила ніч. Надворі – собаку не випустиш. Періщить дощ із снігом, болото по вуха.
Поліна зіщулившись на ліжку під гуцульським покривалом читає книжку при лампі у виділеній їй маленькій кімнатчині. Раптом зовні почулися іржання коней і тупіт копит. Відчинилися двері у сіни, загупали чоботи.
Страшно стало дівчині, адже знала куди відправляють працювати, бо чула від викладачів про страшних «бандьор».
У двері постукали. Поліна не відчуваючи ватяних ніг і рук відкрила дверну защіпку, з острахом шусьнувши назад до ліжка, боячись навіть дихати. На порозі з'явився газда, а за ним до хатчини увійшло троє у військових одностроях при зброї.
Побачивши перелякану Поліну, вояки розсміялися, а один з них вибачившись, підійшов до юної вчительки, попросивши вийняти руку з-під покривала. Діватись нікуди, тремтлива тендітна дівоча рука мимоволі позбувалася свого непевного захисту. Вояк став на коліно, і ніжно поцілував Полінину правицю, мовивши при цьому: — Дорога пані, ми бійці УПА і просимо Вас про одне: навчайте дітей географії, української мови, математики, історії, фізкультури, тільки не засмічуйте нашим дітям голови московською брехнею. Тоді й боятися Вам нічого. Виховуйте на здоров'я нашу дітвору на втіху батькам. Побажавши доброї ночі, клацнули підборами і щезли у нічній мряці.
Вранці, прийшовши до школи розповіла подрузі про нічний візит, запропонувавши тій дослухатися до хлопців з лісу.
Але де там! Фанатична комсомолка чути про це не хотіла, чітко виконуючи вказівки комуністичного начальства, заставляючи учнів зубрити сталінські постулати. Одного ранку її побачили на яблуні.
А Поліна Артемівна познайомилася з хлопцем із Закарпаття, спокійно покинувши Львівщину виїхала звідти на нове місце проживання. І розповіла мені цю історію аж у 1992 році.
На все життя жінка запам'ятала дві речі. Перше – поцілунок упівця зі звертанням до неї, простої біднячки «пані». І друге – чистота та блиск чобіт українських повстанців, незважаючи на негоду, яка коїлася надворі. Ні до, ні після цієї історії руку вчительці більше ніхто не цілував. Хоча віддала педагогічній ниві все своє життя при комуністах.
Записав Петро Дідух
|