Пропонуємо читачам «СЧ» відверту розмову з Л.І. Дудаш, головою Закарпатської спілки «Діабетик», головою одноіменної Тячівської районної організації, члена бюро української діабетичної федерації на прохання громадян району, хворих на цукровий діабет.
— Любове Іванівно, що спонукало Тебе, як відомо не тільки у межах Тячівщини, звернутися до ЗМІ?
— Насамперед, відсутність та перебої з постачанням декотрих видів інсуліну і таблетованих препаратів для хворих діабетом людей. 3-го березня поточного року я змушена була організувати збори мешканців району, страждаючих від цукрового діабету. Бо жартувати з цією хворобою, значить, у швидкому часі позбутися життя. Тому власноруч віднесла відповідний лист-запрошення до райдержадміністрації та райради, запросивши керівництво краю, районних депутатів на це зібрання, яке проходило у колишньому будинку піонерів. До того, особисто вручила подібний лист начальнику районного управління охорони здоров'я Є. В. Крижевському, котрий твердо пообіцяв прийти, щоби вислухати наші болючі проблеми. Але, окрім районного ендокринолога Наталії Молнар і завідуючого райполіклінікою Ігоря Тиводара більше ніхто з керівного панства не з'явився.
— То виходить, що ваші проблеми не хвилюють місцеве керівництво і залишаються вашими власними?
— Так. Нас чомусь списано, бо видно не вважають за людей. Адже навіщо марнувати час і кошти на приречених? А ми хочемо повноцінно жити, як інші здорові громадяни. Як сказав один з учасників зборів пан Лева з Тереблі святу правду про те, що сьогодні ми на грані ризику, а завтра можуть бути вони, або хтось із їхніх родин. І невже нас збираються відправити в «акаци», тобто на цвинтар такою цинічною неповагою до терплячих біду?
Справа у тому, що в грудні місяці минулого року я також проводила щорічний плановий «День діабету», куди запрошуваний Євген Крижевський — не з'явився. Бо і тоді він не виявив особливого бажання принести свою персону до людей. Хоча всі його посадові попередники відвідували наші зібрання, реально сприйнявши наші проблеми, суттєво допомагали хворим. Виділяючи з райбюджету відповідні кошти для лікування цієї небезпечної хвороби. А не нинішні копійки.
— Що змінилося у даному плані після відвідин Тячівщини тележурналістами з «М-студіо»?
— Терміново знайшовся інсулін, з'явившись в аптеках Тячева. Щоправда у мізерній кількості. Видно комусь подумалось, що на цьому все закінчилось. Журналісти поїхали, хворі заспокоїлися, наступили блаженство і спокій. Та мало прорахувалися, забувши, що ліки хворим потрібні щоднини.
Дивує позиція влади ще ось у чому. Люди з далеких гірських сіл втрачають цілий день, чималі кошти, добиваючись до Тячева за життєво необхідним інсуліном, змушені чвалати аж до аптеки біля магазину «Майстер». А є серед діабетиків літні громадяни, з фізичними вадами, хворі на інші хвороби. Невже важко забезпечити ліками якусь аптеку у центрі міста? Які «подвиги» для цього потрібні? Більше того, біля райполіклініки як мінімум працює 6 аптек.
Тож отримавши з інтернету інформацію про інсуліновий «голодомор» на Тячівщині, з'явилися ще й журналісти з «1+1», аби допомогти нам до кінця вирішити цю нагальну проблему.
— Яка реакція влади, пані Любо на Твої рішучі дії допомогти землякам вижити на цьому світі?
— В аптеках з'явився інсулін!!! Показово, що за десять хвилин після приїзду столичного телеканалу. (Який так і не показав матеріал. Невже купили? — прим. ред.)
Користуючись нагодою слушно нагадую керівнику раймедицини, що районний бюджет як і державний, затверджується один раз на рік, а не щоквартально. Про що наголошував Є.В. Крижевський у своєму інтерв'ю «М-студіо». На що телевізійники покрутили вказівним пальцем довкола скроні. І навіщо Євгене Вікторовичу так низько поступати, збираючи від хворих листи, буцім-то вони не мають до Вас претензій. Як і про стабільне отримання медпрепаратів. Не гоже звинувачувати мене у якомусь піарі на останній сесії райради, обзиваючи поганою людиною. Невже, той хто вимагає справедливості, для Вас не сприйнятний? Адже не благ від влади я вимагаю для себе. І вимагатиму, а людського, гуманного і цивілізованого відношення до тих, кому насамперед так потрібна Ваша допомога.
Змушена доповісти тим, кому стала кісткою у горлі, доводячи до їх відома таке. Не хвалюся, а горджуся своєю працею фактично: маю подяки від обласного «Центру здоров'я» при Закарпатській ОДА, від української діабетичної федерації, особисто її керівника Богдана Бенюка. Визнана однією з кращих у довіреній мені царині роботи, бо входжу у першу трійку сподвижників у боротьбі проти діабету в Україні. Окрім цього без вашої допомоги, панове тячівські посадовці, постійно проводжу на теренах області заходи по порятунку хворих за участю провідних лікарів-спеціалістів з України – медичного університету ім. Богомольця, столичного інституту ендокринології, «Діабетична стопа» з м. Вінниці. Коротше кажучи – з усією Україною. А чим можете похвалитися перед земляками ви?...
— Любове Іванівно! Щиро вдячний за розмову. Побажайте щось нашій громаді і владі.
— Владі бажаю йти до людей, і не мати тих проблем зі здоров'ям, які мордують нас. А громаді – навчитись захищати і відстоювати свої життєві інтереси. Тільки так ми зможемо зажити по-людськи.
Від редакції: Любов Дудаш, жінка далека від політики і партійних гасел, мужньо стала на захист своїх хворих краян на відміну від багатьох місцевих «патріотів», котрі багато говорять і нічого не роблять для своєї громади.
Розмову вів Петро Дідух, депутат райради
|